(0212) 241 09 72

Amerikan Hastanesi

Tarihçe:

Amerikan Hastanesi,1920 yılında Amiral Mark Bristol liderliğinde kurulan Türkiyenin en köklü ve eski hastanelerinden biridir.
Hastanenin kuruluş amacı tüm ırk,din ve milletlere eşit şartlarda sağlık hizmeti vermek,Türkiyenin acil ihtiyaçlarını giderecek hemşireler yetiştirecek bir hemşirelik okulu kurarak Tüm insanlara Amerikan standartlarında sağlık hizmeti sağlamaktır.

1995 YILINDA VehbiKoçVakfı bünyesine katılmıştır.Hastane o güne kadar New York kökenli,kar amacı gütmeyen Amerikan Hastanesi şirketi tarafından yönetiliyor ve destekleniyordu.1995 yılından itibaren Vehbi Koç Vakfı yaklaşık 200 milyon USD üzerindeki katkılarıyla geniş çaplı renovasyon ve yeni modern binalarıyla 2007 yılında 60,500 m kare lik modern sağlık tesisine dönüşmüştür.

1920 yılında 45 yataklı 3 ameiiyathaneli olarak kurulan hastane, günümüzde 230 hasta osası,62 yoğun bakım yatağı ve 12 ameliyathanesi olan yaklaşık 120 bin hastayı ayaktan, 20 binin üzerinde hastayı ise yatarak tedavi eden ve 10 binin üzerinde ameliyat yapan lider ve güvenilir bir sağlık kuruluşu haline gelmiştir.

VEHBİ KOÇ VAKFI

Vehbi Koç Vakfı,Türkiyenin ilk özel vakfı olarak 1969 yılında kurulmuştur.VKV çağdaş ve gelişen bir Türkiye için yaşamın en temel gereksinimleri olan Sağlık,Eğitim ve Kültür alanlarında yoğun faaliyet göstermektedir.

VKV sahip olup yönettiği Amerikan Hastanesi ,MedAmerikan Tıp Merkezi ,Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Semahat Arsel Hemşirelik Yüksek okulu ile Türkiyede özel bir vakıf tarafından yönetilen en geniş çaplı sağlık yatırımını oluşturmaktadır.
AMERİKAN HASTANESİ,eğitim ve kaliteli sağlık hizmetini 33 bölüm ,16 özel birim ve 671 doktor ile uygulamaktadır.Güncel tıbbi yaklaşımları etik ve güvenilir ortamda hastalarına sunmaktadır.Nitelikli sağlık hizmetlerini sürekli geliştiren,akademik değerlere önem veren,tıbbi kadrosu ve yetkin çalışanları ile sağlık sektöründeki saygınlığını sürdürmektedir.

Amerikan Hastanesi 2000 yılında başlayan kalite yolculuğunda standardilizasyon ve akreditasyon gerekliliğini karşılamış,sister alt yapısının başarısını ve ekip çalışmasının gücünü ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, Joint Commission International Akreditasyon ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelerini alarak kanıtlamıştır.
Bugün Amerikan Hastanesi, hasta bakım kalitesinin sürekli olarak yükseltilmesi amacıyla New York Presbiterian Hastanesi,Well Cornell Tıp Fakültesi,Columbia Tıp Fakültesi Houston Methodist Hastanesi,Texas Üniv.M.D.Anderson Kanser Merkezi,Texas Childrens Hospital ve Amerikan Hastanesi-Paris Kurumlarıyla ortak çalışmalar yürütmektedir.
Hizmet kalitesini devamlı artırmaya amaçlayan Amerikan Hastanesi sürekli kalite geliştirme yöntemini benimsemiş ve bu yönetim anlayışı kurum felsefesi olarak hizmet sunulan tüm alanlarda kendini göstermektedir.