(0212) 241 09 72

Göz Hastalıklarında Kök-Hücre Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Görme duyusu da dahil olmak üzere, günümüzde çeşitli hastalıklara yeni alternatif tedavi imkanı sağlayan Kök-Hücre terapileri, her geçen gün gündemin başlığını oluşturmaya devam etmektedir. Fakat önemli bir nokta maalesef es geçilmektedir; bu terapilerin güvenli ve gözleriniz için etkili bir çözüm olduğu henüz kanıtlanmış değildir. Kök-Hücre terapisi, az görüşlerin düzelmesi için çok az seçenekleri olan kişiler için umut vaat edici olmaktadır.

Bu hasta grubu arasında :

Yaşa bağlı Maküla Dejeneresansı, Retinitis Pigmentosa ve Stargardt Hastalığı olan kişiler de dahildir. Çeşitli ülkelerdeki bazı klinikler, klinik olgular dışında tutulan kimi kişiler için kök hücre tedavisi seçeneğini sunabilmektedir.Fakat bu merkezlerin sunduğu tedavi kriterleri henüz resmi olarak onaylanmış değildir.
Bu gibi tedavilerde, tehlikeli veya etkisiz olabilecek onaylanmamış bir takım ilaçlar kullanılmaktadır ve bu gibi ürünlerin kullanımı da tümör oluşumu dahil birçok çeşitli riski berberinde getirmektedir.

Göz Hastalığınız İçin Kök-Hücre tedavisi Düşünüyorsanız,

Aşağıdaki Soruları Sorunuz:

– Bu yöntem onaylanmış bir tedavi yöntemi midir? Henüz ürün olarak FDA tarafından onaylanmış bir kök hücre ilacı olmadığını bilmek önemlidir.

– Bu tedavi yöntemi ile tedavisi yapılmış olan mevcut eski vakalar bulunmakta mıdır? Eğer Kök – Hücre tedavisini yaptırmayı düşünüyorsanız , önceden gerçekleştirilmiş bir klinik vakayı inceleyip, göz doktorunuz ile bu konuyu konuşunuz. Hiçbir Klinik sizden sonuçları henüz kanıtlanmamış bir tedaviye binlerce TL para ödemenizi beklememelidir. (EyeSmart-American Academy Of Ophthalmology )