(0212) 241 09 72

Bilgisayarlar Dijital Ekranlar Tabletler ve Göz Sağlığımız

Bilgisayar, akıllı telefon ve diğer dijital cihazlarınızın ekranlarına uzun süreler boyunca bakmak, kalıcı bir göz zararı oluşturmayacaktır. Fakat bu durum gözlerinizi kuru ve yorgun bir hale getirebilecektir. Gözlerde yanma ,gün sonu bulanıklık ve batma ,gerginlik ile yorgunluk gibi etkiler hissedebilirsiniz. Kimi kişiler 3 Boyutlu görüntülere bakarken , baş ağrısı ve baş dönmesi geçirebilir, bu şekilde bir rahatsızlık ise izleyicinin odaklama ve derinlik ( STERİOPSİS ) algılamasına dair sorun yaşadığının bir göstergesidir. Dolayısıyle,gözlerinde kayma veya bir gözünde tembellik olan kişilerin 3 Boyutlu filimler izlememesi önerilir…

Normal zamanlarda, insanlar gözlerini dakikada 15 kere kırpmaktadırlar. Ancak araştırmalar göstermiştir ki, bilgisayar ve benzeri dijital ekrana sahip cihazları kullandığımızda genellikle bu miktarın üçte biri bir göz kırpması gerçekleşmektedir. İnsanlar birşey okurken de odaklama yaptıkları için, kırpıştırma yapmayı unutuyorlar ve gözün dış yüzeyini ıslatan ve kayganlaştıran göz yaşı film tabakası , uzun sure açık kalan gözde çabuk buharlaşarak kurumaya yol açmaktadır. Bu yüzden uzun süreyle kitap okumak ve diğer bazı ince işler de gözlerinizde yorgunluk ve kuruluk yaratabilir.

Akıllı binalardaki, ofis ortamları da klimatize edildiği için, gözün kolaylıkla kurumasına yol açmaktadır. Spot ve ışıkların yoğun kullanıldığı AVM ve terminallerde de göz kuruluğu ve gözlerde ,yorgunluk sıklıkla yaşanabilmektedir.

Bilgisayar ve dijital ekran karşısında çalışanların, kuruluğa karşın , gözlerini daha sık kırpıştırmaları,gerginlik ve göz yorgunluğuna karşın ise fasılalar halinde kısa sure ekrana bakmaya ara vermeleri ve birkaç dk süreyle uzağa veya ufka bakılarak gözlerin dinlendirilmesi sağlanmalıdır.